Kursrehberi.Net
(değiştir) Üye Ol
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi
İZMİR/KONAK
3,8
Firma Puanı
Hakkımızda
Galeri
Kurslar
İletişim
Canlı Destek
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ DGS KURSU
DGS KURSU
3,8
( 2 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ DGS KURSU

DGS Nedir?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), üniversitelerin örgün eğitim veya açık öğretim ön lisans programlarından mezun olan ya da olabilecek durumda olan öğrencilerin katılabileceği bir sınavdır. Bu sınava giren öğrenciler elde ettikleri puan ile ÖSYM tarafından yapılan merkezi yerleştirme yöntemi ile mezun olduğu/olacağı bölüme göre lisans programlarına geçiş yapabilirler.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayı içerisinde yapılmaktadır. Bu sınavda adaylara 60’ı sayısal yetenek sorusu, 60’ı sözel yetenek sorusu olmak üzere toplam 120 soru sorulmaktadır. 120 soru için verilen süre 150 dakikadır (2 saat 30 dakika). Sınavda uygulanacak testler lisans öğreniminde başarıyı etkileyen sayısal ve sözel akıl yürütme becerilerini ölçmeye dayalıdır. Bu nedenle sınav farklı alanlardan sınava katılan adayların cevaplayabilecekleri niteliktedir.

Sınava katılmak için yaş sınırı, sınava katılma sayısı, alttan ders, staj gibi herhangi bir kısıtlama yoktur.

Sınavda başarılı olup bir lisans programına kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerin ön lisans eğitiminde almış oldukları derslerin içerikleri ve kredileri yerleştikleri lisans programındaki derslerle uyuyorsa öğrenci bu derslerden muaf olur. Uygunluk göstermeyen dersleri ise almak zorundadır. 

Dikey Geçiş Sınavı’nda adaylara verilen süre sayısal ve sözel testlerindeki akıl yürütmeye dayalı sorular için yeterli gelmemektedir. Bu nedenle sınava ciddi anlamda hazırlanmak isteyen adayların DGS’ye yönelik özel bir eğitim alması kaçınılmazdır.

Aşağıdaki linklere tıklayarak geçiş yapabileceğiniz bölümleri ve bu bölümlerin 2017-DGS taban puanlarını görebilirsiniz. 

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
4,0
%50 %0 %50 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
3,5
%0 %50 %50 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
4,0
%0 %100 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
4.3
Sedef T.
22.04.2019
Hocaları çok iyiydi ama ben kendim çok çalışamadım. İş insanın kendinde bitiyor zaten. Anlatılan derslerle ilgili soru çözmeyince hiçbir anlamı yok. Belki iyi bir rehberlik hocaları olsa bende de değişiklik olabilirdi.
Bu yoruma katılıyor musunuz? (0) (0)
3.3
Yiğit D.
22.04.2019
bir dönem üniversiteye stand açtıklarında keşfettiğim kurs. Reklam olunca tabi biz de arkadaşlarla yazıldık. Çok mu şey kattı hayır. Çünkü bir şeyin farkında değiller DGS öğrencisinin çoğunun zaten matematiği yok. O zman ne yapmalı seviyeye göre ayarlamalı tüm sınıfları. Sırf şu seviye muhabbetinden dolayı çok sorun yaşadık. Buna çare bulmalılar.
Bu yoruma katılıyor musunuz? (0) (0)
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ STS KURSU
Seviye Tespit Sınavı Hukuk Denklik Kursu (STS)
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ STS KURSU

Seviye Tespit Sınavı (STS) Hukuk Denklik Kursu

 STS Sınavı Hakkında

“Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği uyarınca yapılacak olan Seviye Tespit Sınavı (STS), YÖK (ÖSYM) tarafından yapılmaktadır.

STS’ye, yurt dışında lisans düzeyinde eğitimlerini tamamlayarak Yükseköğretim Kuruluna Diploma Denklik Belgesi almak üzere başvuran ve Seviye Tespit Sınavı’na girmesine karar verilen adaylar başvuru yapabilirler.

Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar

 1. 05.12.2017 tarih ve 30261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği” uyarınca yapılacak olan Seviye Tespit Sınavı (STS), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacaktır. 

2. STS’ye, yurt dışında lisans düzeyinde eğitimlerini tamamlayarak Yükseköğretim Kuruluna Diploma Denklik Belgesi almak üzere başvuran ve Seviye Tespit Sınavı’na girmesine karar verilen adaylar ile Yükseköğretim Kuruluna Diploma Denklik Belgesi almak üzere başvuran ancak sınava girebileceğine dair Yükseköğretim Kurulu kararı bulunmayan adaylar sınava talepleri dâhilinde başvuru yapabilirler. 

3. STS, her yıl Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek tarihlerde yılda en az bir kez yapılır. 

4.Seviye Tespit Sınavlarında başarılı olabilmek için alınması gereken asgari puan 100 üzerinden 40 ve üzeri puandır.

5. Adayların Üniversitelere yapacakları sınav başvurularında beyan ettikleri bilgilerin sorumluluğu kendilerine aittir. Bilgilerdeki eksik ve yanlışlardan doğacak sonuçlardan adaylar sorumlu olacaktır.

6. Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen adayın sınavdan elde ettiği tüm hakları geçersiz sayılacaktır. 

7. Sınavın ve sınav sonuçlarının geçerli sayılabilmesi için adayların bu kılavuzdaki tüm kurallara uyması zorunludur. Kurallara uymayan veya başvuru sürecinde etik dışı girişimde bulunan adayların sınavları geçersiz sayılır. 

8. Adayların Kurulumuz Başkanlığı ile yapacakları bütün yazışmalarda adayın T.C. Kimlik/Y.U. numarası, adı, soyadı, adresi, imzası bulunur. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına faks yoluyla gönderilen dilekçeler işleme alınmaz.

9.  Kopya eylemine karışmış olan, belgeleri eksik veya geçersiz olduğu hâlde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları hâlde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları, sınav tutanakları incelenerek sınavı geçersiz sayılır. 

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ ADLİ YARGI HAKİMLİĞİ KURSU
Adli Yargı Hakimliği Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ ADLİ YARGI HAKİMLİĞİ KURSU

Adli Yargı Hakimliği

Adli Yargı Hakimliği

Adli Yargı Hâkimliği Sınavı KPSS şartı gerektirmeyen, herhangi bir dil puanı istemeyen Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alacak Adli Yargı Hakim ve Savcı adaylarını belirlemek üzere yapılan sınavdır. Bu sınava yalnızca Hukuk Fakültesi mezunları ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip, Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarıyla verenler katılabilir. Bu sınavdan ÖSYM sorumlu olmakla birlikte sınav Ankara’da yapılmaktadır.

Başvuru Koşulları:

a)Türk vatandaşı olmak,

b) Adli yargı hakim ve savcı adaylığı yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1983 ve daha sonra olanlar) doldurmamış olmak,

c)Hukuk Fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

d)Kamu haklarından yasaklı olmamak,

e)Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,

f)Hâkimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya engelliliği, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi engeli bulunmamak,

g)Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, ihtilâs, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflâs gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmî ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak,

h)Hâkimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak.

ı) Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için; diğer şartları taşımakla birlikte, mesleklerinde fiilen en az üç yıl çalışmış, giriş sınavının yapıldığı tarih itibariyle kırkbeş yaşını doldurmamış ve kendi aralarında yapılacak olan yazılı yarışma sınavında ve mülâkatta başarılı olmak şarttır.

NOT-1:Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylarından hukuk alanında doktora yapmış ve giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla (doğum tarihi 01.01.1983 ve daha sonra olanlar) otuzbeş yaşını doldurmamış olanlar yazılı sınavdan muaf olup, sadece mülâkata tâbi tutulacaklardır. Bu nedenle başvuruları elektronik ortamda alınmayacaktır. Bu kişilerin başvuru formu (Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü internet sitesindeki formlar bölümünde yer alan ilgili Sınav Başvuru Formu) ile birlikte hukuk fakültesinden mezun olduğunu ve hukuk alanında doktora yaptığını gösteren diploma suretlerini 01-08 Kasım 2017 tarihleri arasında Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Hâkim Adaylığı Şube Müdürlüğüne vermeleri ya da masrafını ödemek şartıyla mahalli Cumhuriyet başsavcılığı aracılığıyla APS (Acele Posta Servisi) ile göndermeleri gerekmektedir.

NOT-2: Başvurusunu yapmayan, başvuru koşullarını taşımayan, başvuru koşullarını taşımadığı hâlde sınav ücretini yatıran, başvurusu geçersiz sayılan, aynı sınav için birden fazla sınav ücreti yatıran, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmeyecektir.

NOT-3: Adalet Bakanlığı tarafından başvurusu kabul edilerek T.C. Kimlik Numarası ÖSYM’ye bildirilen adaylar için ÖSYM tarafından Sınava Giriş Belgesi düzenlenecektir. Belge üzerinde adayın hangi bina ve salonda sınava gireceği, sınav tarihi ve saati yer alacaktır. Adaylar sınava, sınavın yapılacağı hafta içerisinde, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numarası ve aday şifresi girerek edinecekleri Sınava Giriş Belgesi ve nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportu ile kabul edilecektir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (TC Kimlik numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar kabul edilmeyecektir. Bir aday bu belgeleri yanında olmadığı hâlde Sınav Koordinatörlerinin, ÖSYM Temsilcilerinin, bina veya salon görevlilerinin kararıyla herhangi bir salonda sınava alınmış olsa bile, bu adayın sınavı ÖSYM Yönetim Kurulunca geçersiz sayılacaktır. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine erişim için şifresini unutan adaylar, ÖSYM Sınav Koordinatörlerine nüfus cüzdanı/süresi geçerli pasaportları ile şahsen başvurarak ücreti karşılığında yeni şifrelerini edinebileceklerdir. Şifrenin edinilmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi ÖSYM’nin İnternet sayfasında bulunmaktadır.

Sınavın Yapılma Şekli ve Değerlendirilmesi:

Sınavda adaylara, 30 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 70 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır. Testlerdeki soruların konulara göre dağılımı kendi aralarında eşit olacaktır.

 Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,(20 PUAN)

Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdarî Yargılama Usulü ve İdare Hukuku ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.(80 PUAN)

Genel Yetenek ve Genel Kültür testi yirmi (20) tam puan üzerinden;

Alan Bilgisi testi seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Sınavlarda tüm sorular çoktan seçmeli olacaktır ve yanlış yapılan sorular doğruyu götürmez.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: (30 Soru) Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür testi konuları ile Alan Bilgisi testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılır.

Adayların Genel Başarı Puanı tespit edilirken, Genel Yetenek ve Genel Kültür testi Puanı ile Alan Bilgisi testi Puanı toplanacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Genel Başarı Puanı hesaplanmış olacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür

· Türkçe 6
· Matematik 6
· Türk Kültür ve Medeniyetleri 6
· Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 6
· Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

 Alan Bilgisi Testi: (70 Soru) Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, İdari Yargılama Usulü ve İdare Hukuku ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.

Anayasa Hukuku:7 soru

İdare Hukuku:7 soru

İdari Yargılama Hukuku:7 soru

Medeni Hukuku:7 soru

Medeni Usul Hukuku:7 soru

Borçlar Hukuku(Genel-Özel):7 soru

Ceza Hukuku(Genel-Özel):7 soru

Ceza Muhakemesi Hukuku:7 soru

İcra ve İflas Hukuku:7 soru

Ticaret Hukuku(Ticari İşletme-Şirketler-Kıymetli Evrak):7 soru

Sınava girecek adaylar için yeteri kadar test ve cevap kâğıdının hazırlanması ve basımı ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir. Sınavlarda tüm sorular çoktan seçmeli olacak ve aşağıdaki konulardan oluşacaktır:

1.Kitapçık: Tüm adaylar için ortak ve zorunlu testlerden oluşur

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorular ile;

Ortak Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdarî Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konularıyla ilgi çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

2.Kitapçık: Adli Yargı Sınavına başvuran adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

Adli Yargı Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

3.Kitapçık: İdari Yargı Sınavına başvuran adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

İdari Yargı Testi: Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

4.Kitapçık: Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuran avukat adaylar tarafından çözülecek testten oluşur

Adli Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

Adli Yargı Testi ile Adli Yargı-Avukat Testi aynı konular ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak ancak testlerde birbirinden farklı sorular yer alacaktır.

5.Kitapçık: İdari Yargı-Avukat Sınavına başvuran avukat adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

İdari Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

İdari Yargı Testi ile İdari Yargı-Avukat Testi aynı konular ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak ancak testlerde birbirinden farklı sorular yer alacaktır.

Sınav iki oturum hâlinde yapılacaktır. Adaylar, başvurudaki sınav tercihlerine göre sınava başlayacaklar ve ilgili testin sorularını cevaplayacaklardır.

Sabah Oturumunda;

I) Hem Adli Yargı hem de İdari Yargı sınavına başvuru yapan adaylar, 09,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce İdari Yargı Testi (3.Kitapçık) verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra Adli Yargı Testi (2.Kitapçık) verilecektir. Bu test için verilen cevaplama süresi de tamamlandıktan sonra son olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

II) Sadece Adli Yargı veya sadece İdari Yargı sınavına başvuru yapan adaylar, 10,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara başvurudaki sınav tercihlerine uygun olarak İdari Yargı Testi (3.Kitapçık) veya Adli Yargı Testi (2.Kitapçık) verilecektir. Test için verilen cevaplama süresi (50 dakika) tamamlandıktan sonra son olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

III) Sadece Avukatlar için yapılacak sınavlara (Adli Yargı-Avukat ve/veya İdari Yargı-Avukat) başvuranlar ise Sabah Oturumunda sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi testini (1.Kitapçık) alacaklardır. Bu adaylar 11,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara, sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

Adli ve İdari Yargı Hâkimliği sınavını kazanmak için 70 olan baraj puan sınırı 07 Ocak 2017 tarihinde KHK değişikliği ile kaldırılmıştır. Yazılı sınava giren adayların sınavda başarılı olmalarının tespiti, sınavda baraj puan uygulaması olmadığı için Bakanlığın alacağı kadro sayısına bağlıdır. Genel başarı puanı sıralamasına göre en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadronun iki katı fazlası olan aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. Örneğin, ilanda alınacak aday sayısı 1000 ise mülakata çağrılacak aday sayısı kadronun iki katı fazlası olan 3000’dir.

Buna göre adayın puanı 65 olsa dahi mülakata katılacak üç katı aday içine girebiliyorsa aday mülakata katılabilmiş olacaktır.

Mülakatta başarılı olan adaylar için ikinci aşama staj dönemidir. Bu dönem-de adaylara hâkimlik ve savcılık mesleğinin gerektirdiği bilgi ve beceriyi kazandırmak bunu davranış hâline getirmelerini sağlamak ve aynı zamanda mesleğin gerektirdiği tarafsızlık, onur, adalet anlayışına sahip olmalarını hedeflemek amacıyla eğitimler verilmektedir.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ KURSU
İdari Yargı Hakimliği Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ İDARİ YARGI HAKİMLİĞİ KURSU

İdari Yargı Hakimliği

İdari Yargı Hakimliği

İdari Yargı Hâkimliği Sınavı KPSS şartı gerektirmeyen, herhangi bir dil puanı istemeyen Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alacak İdari Yargı Hakim ve Savcı adaylarını belirlemek üzere yapılan sınavdır. Bu sınava yalnızca Hukuk Fakültesi mezunları ile yabancı bir hukuk fakültesini bitirip, Türkiye’deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarıyla verenler ile İİBF, SBF mezunu olanlar katılabilir. Bu sınavdan ÖSYM sorumlu olmakla birlikte sınav Ankara’da yapılmaktadır.

Başvuru Koşulları:

 a)Türk vatandaşı olmak,

b) Adli yargı hakim ve savcı adaylığı yazılı giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını (doğum tarihi 01.01.1983 ve daha sonra olanlar) doldurmamış olmak,

c)Adli yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye‘deki hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak,

İdarî yargı adayları için; hukuk fakültesinden mezun olmak veya yabancı bir hukuk fakültesini bitirip de Türkiye’de hukuk fakülteleri programlarına göre eksik kalan derslerden sınava girip başarı belgesi almış bulunmak, hukuk fakültesinden mezun olanlar dışından alınacak adaylar bakımından, her dönemde alınacak aday sayısının yüzde yirmisini geçmemek üzere ihtiyaç oranında, hukuk veya hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idarî bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az dört yıllık yüksek öğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olmak,

ç) Kamu haklarından yasaklı olmamak,

d)Askerlik durumu itibariyle askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedeğe geçirilmiş olmak,

e)Hakimlik ve savcılık görevlerini sürekli olarak yurdun her yerinde yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya engelliliği, alışılmışın dışında çevrenin yadırgayacağı şekilde konuşma ve organlarının hareketini kontrol zorluğu çekmek gibi engeli bulunmamak,

f)Taksirli suçlar hariç olmak üzere, üç aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı bir suçtan veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak veya bu suçlardan veya taksirli suçlar hariç olmak üzere üç aydan fazla hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren bir fiilden dolayı soruşturma veya kovuşturma altında olmamak.

g)Yazılı yarışma sınavı ile mülakatta başarı göstermek,

h)Hakimlik ve savcılık mesleğine yakışmayacak tutum ve davranışlarda bulunmamış olmak,

ı) Avukatlık mesleğinden adaylığa geçmek isteyenler için; diğer şartları taşımakla birlikte, mesleklerinde fiilen en az üç yıl çalışmış, giriş sınavının yapıldığı tarih itibariyle kırkbeş yaşını doldurmamış ve kendi aralarında yapılacak olan yazılı yarışma sınavında ve mülâkatta başarılı olmak şarttır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testi yirmi (20) tam puan üzerinden;

Alan Bilgisi testi seksen (80) tam puan üzerinden ayrı ayrı değerlendirilmektedir.

Sınavlarda tüm sorular çoktan seçmeli olacaktır ve yanlış yapılan sorular doğruyu götürmez.

 Değerlendirme yapılırken Genel Yetenek ve Genel Kültür testi konuları ile Alan Bilgisi testi konuları kendi aralarında eşit olarak puanlandırılır.

Adayların Genel Başarı Puanı tespit edilirken, Genel Yetenek ve Genel Kültür testi Puanı ile Alan Bilgisi testi Puanı toplanacak ve böylece yüz (100) tam puan üzerinden Genel Başarı Puanı hesaplanmış olacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Genel Yetenek ve Genel Kültür

· Türkçe 6

· Matematik 6

· Türk Kültür ve Medeniyetleri 6

· Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 6

· Temel Yurttaşlık Bilgisi 6

Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılama Usulü, Ceza Hukuku, , İdari Yargılama Usulü ve İdare Hukuku, Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır.

Anayasa Hukuku:7 soru

İdare Hukuku:7 soru

İdari Yargılama Hukuku:7 soru

Medeni Hukuku:7 soru

Medeni Usul Hukuku:7 soru

Borçlar Hukuku(Genel):7 soru

Ceza Hukuku(Genel):7 soru

Vergi Hukuku -Türk Vergi Sistemi:7 soru

Vergi Usul Hukuku: 7 soru

İktisat(Mikro-Makro):4 soru

Maliye:3 Soru (SORU SAYILARINDA DEĞİŞİKLİK OLABİLİR.)

Sınava girecek adaylar için yeteri kadar test ve cevap kâğıdının hazırlanması ve basımı ÖSYM tarafından gerçekleştirilecektir. Sınavlarda tüm sorular çoktan seçmeli olacak ve aşağıdaki konulardan oluşacaktır:

1.Kitapçık: Tüm adaylar için ortak ve zorunlu testlerden oluşur

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi: Türkçe, Matematik, Türk Kültür ve Medeniyetleri, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi ve Temel Yurttaşlık Bilgisi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorular ile;

Ortak Alan Bilgisi Testi: Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, İdarî Yargılama Usulü, Hukuk Yargılama Usulü ve Medeni Hukuk konularıyla ilgi çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

2.Kitapçık: Adli Yargı Sınavına başvuran adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

Adli Yargı Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

3.Kitapçık: İdari Yargı Sınavına başvuran adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

İdari Yargı Testi: Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

4.Kitapçık: Adli Yargı-Avukat Sınavına başvuran avukat adaylar tarafından çözülecek testten oluşur

Adli Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılama Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

Adli Yargı Testi ile Adli Yargı-Avukat Testi aynı konular ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak ancak testlerde birbirinden farklı sorular yer alacaktır.

5.Kitapçık: İdari Yargı-Avukat Sınavına başvuran avukat adaylar tarafından çözülecek testten oluşur.

İdari Yargı-Avukat Testi: Borçlar Hukuku (Genel Hükümler), Ceza Hukuku (Genel Hükümler), Vergi Hukuku, Vergi Usul Hukuku, Maliye-Ekonomi konularıyla ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşur.

İdari Yargı Testi ile İdari Yargı-Avukat Testi aynı konular ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacak ancak testlerde birbirinden farklı sorular yer alacaktır.

Sınav iki oturum hâlinde yapılacaktır. Adaylar, başvurudaki sınav tercihlerine göre sınava başlayacaklar ve ilgili testin sorularını cevaplayacaklardır.

Sabah Oturumunda;

I) Hem Adli Yargı hem de İdari Yargı sınavına başvuru yapan adaylar, 09,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce İdari Yargı Testi (3.Kitapçık) verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra Adli Yargı Testi (2.Kitapçık) verilecektir. Bu test için verilen cevaplama süresi de tamamlandıktan sonra son olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

II) Sadece Adli Yargı veya sadece İdari Yargı sınavına başvuru yapan adaylar, 10,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara başvurudaki sınav tercihlerine uygun olarak İdari Yargı Testi (3.Kitapçık) veya Adli Yargı Testi (2.Kitapçık) verilecektir. Test için verilen cevaplama süresi (50 dakika) tamamlandıktan sonra son olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

III) Sadece Avukatlar için yapılacak sınavlara (Adli Yargı-Avukat ve/veya İdari Yargı-Avukat) başvuranlar ise Sabah Oturumunda sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile Ortak Alan Bilgisi testini (1.Kitapçık) alacaklardır. Bu adaylar 11,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara, sadece Genel Yetenek ve Genel Kültür testi ile Ortak Alan Bilgisi Testi (1.Kitapçık) verilecektir.

Öğleden Sonra Oturumunda;

I) Hem Adli Yargı-Avukat hem de İdari Yargı-Avukat sınavına başvuru yapan adaylar, 14,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce Adli Yargı-Avukat Testi (4.Kitapçık) verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra İdari Yargı-Avukat Testi (5.Kitapçık) verilecektir.

II) Sadece Adli Yargı-Avukat veya sadece İdari Yargı-Avukat sınavına katılacak adaylar ise 15,30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara başvurudaki sınav tercihlerine uygun olarak Adli Yargı-Avukat Testi (4.Kitapçık) veya İdari Yargı-Avukat Testi (5.Kitapçık) verilecektir.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ LGS KURSU
Liseye Geçiş Sınavı Kursu (LGS)
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ LGS KURSU

LGS Liseye Geçiş Sınavı 2019

SINAV HANGİ KONULARI KAPSAYACAK?

SINAVDA SADECE 8.SINIF KONULARINDAN SORU SORULACAK. Her alan için 8’inci sınıf öğretim programlarında belirlenen kazanımlar esas alınarak öğrencinin okuduğunu anlama, yorumlama, sonuç çıkarma, problem çözme, analiz yapma, eleştirel düşünme, bilimsel süreç ve benzeri becerilerini ölçecek nitelikte sorular yer alacaktır.

LGS (LİSEYE GEÇİŞ SINAVI) SINAV SÜRESİ, SORU DAĞILIMLARI ve TESTLERİN KATSAYILARI

SINAV TEK OTURUMDA YAPILACAK ve 155 DAKİKA SÜRECEK. Sözel ve Sayısal olmak üzere iki ayrı soru kitapçığı hazırlanacak.

Birinci Bölüm Sözel Alan
Liseye Geçiş Sınavı’nın sınavının birinci bölümünde sözel alandan 50 sorudan oluşacak ve toplamda 75 dakika süre verilecek.

Sınav Saati
09.30

Sınav Süresi
75 Dakika

Toplam Soru Sayısı
50

Alt Testler Soru Sayıları

 • Türkçe 20 
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 10
 • Yabancı Dil 10
İkinci Bölüm Sayısal Alan
LGS’nın ikinci bölümünde ise sayısal alandan 40 soru soru ve toplamda 80 dakika süre verilecek.

Sınav Saati
11.30

Sınav Süresi
80 Dakika

Toplam Soru Sayısı
40

Alt Testler Soru Sayıları

 • Matematik 20 
 • Fen Bilimleri 20
Testlerin Katsayıları
 • Türkçe 4 
 • Matematik 4
 • Fen Bilimleri 4
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 1
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 1
 • Yabancı Dil 1


SINAVLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER

 • Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak.
 • Açık uçlu sorular  sorulmayacak.
 • Puan hesaplamada okul notu esas alınmayacak.
 • Sınavlarda öğrencilerden  ücret alınmayacak
 • Sınavda, 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

SINAV TARİHİ NE ZAMAN OLACAK

2019 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) 1 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ KPSS B KURSU
KPSS B Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ KPSS B KURSU

KPSS-B Hakkında

1. KPSS B Memurluk (Lisans) Nedir?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM Başkanlığı tarafından iki yılda bir (çift yıllarda) Lisans öğrencileri için Temmuz 2020'de, Lise - Önlisans öğrencileri için Ekim 2020'de yapılan bir sınavdır. KPSS B lisans sınavına bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan öğrenciler katılabilir.

 2. KPSS B Memurluk (Lisans) Kadroları Nelerdir?

 Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadroları KPSS B kadrolarıdır. Kaymakam, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadrolar ise KPSS A kadrolarıdır.

3. KPSS B Memurluk Kadrolarına Atamalar Nasıl Yapılır?

KPSS B (Lisans) Memurluk adayı, KPSS sonuç belgesinde bulunan KPSS P3 puan türünü merkezi atamalarda veya ara atamalarda kullanabilirler. Merkezi atamalar 2 yıl boyunca her yılın Kasım ve Haziran aylarında ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır. Ara atamalara aynı zamanda "Kurumsal Atama" da denilmektedir.

Sınava giren adaylar, KPSS'den elde ettikleri puanlar ile Kasım ve Haziran aylarında yapılan merkezi atamalarda ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzu ile tercih yapmaları gerekmektedir. Adaylar bu kadrolara tercih yaparken aranan nitelikleri dikkatlice inceleyerek kendilerine uygun olan kadroları, puanlarını da göz önünde bulundurmak suretiyle tercih yapmalıdır. Ayrıca adaylar bu puanlarını 2 yıl boyunca ara atamalarda yani kurumsal atamalarda da kullanarak tercih yapabilirler.

4. KPSS B Memurluk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

a. KPSS memurluk kadroları için sınav ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk kadroları için sınav ÖSYM tarafından 2 yılda bir çift yıllarda (2020,2022,2024...) yapılmaktadır. Bu kadrolara girmek isteyen lisans mezunu adaylar 2020 yılının Haziran ayında; Lise - Önlisans mezunu adaylar ise aynı yılın Ekim ayında sınava girmeleri gerekmektedir.

b. KPSS B memurluk kadrolarına atanmak için hangi sorular yanıtlanmalıdır?

KPSS B  memurluk sınavında toplam 120 soru bulunmaktadır. Soru dağılımları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Genel Yetenek Genel Kültür
Türkçe  30 Soru Tarih 27 Soru
Matematik 30 Soru Coğrafya 18 Soru
    Vatandaşlık 15 Soru

c. KPSS B memurluk sınavına son sınıf öğrencileri de girebilir mi?

Sınav sonuçlarının geçerli olduğu 2 yıl süresince mezun olabilecek durumdaki adaylar KPSS B memurluk sınavına girebilirler.

 d. KPSS B memurluk atamaları nasıl yapılır?

 KPSS B memurluk atamaları merkezi ve kurumsal atama olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

 e. KPSS B memurluk "merkezi atamaları" ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk merkezi atamaları, 2 yıl boyunca Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır.

f. KPSS B memurluk "kurumsal atamaları" ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  kurumsal atamaları, ilgili kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılır.

g. KPSS B memurlukta yabancı dil sınavının önemi nedir?

Yabancı dil sınavı adayların tercihine bağlıdır.

h. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

KPSS B  kadroları için gerçekleştirilen atamalarda Lisans mezunu adaylar için P3, Önlisans mezunu adaylar için P93, Lise mezunu adaylar için P94 puan türleri geçerli olmaktadır.

ı. KPSS B memurluk atamalarında yaş sınırı var mıdır?

Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilirler. B grubu kadrolar için üst  yaş sınırı yoktur. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmuş ve mahkeme kararı ile reşit kılınmış olmak şartı ile devlet memurluklarına atanabilirler.

i. KPSS B'den başka sınav yapılır mı?

Merkezi atamalarda ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır. Fakat kurumsal atamalarda ayrıca mülakat yapılabilir.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ KPSS ÖĞRETMENLİK KURSU
KPSS Öğretmenlik Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ KPSS ÖĞRETMENLİK KURSU

KPSS-B Hakkında

1. KPSS B Memurluk (Lisans) Nedir?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), ÖSYM Başkanlığı tarafından iki yılda bir (çift yıllarda) Lisans öğrencileri için Temmuz 2020'de, Lise - Önlisans öğrencileri için Ekim 2020'de yapılan bir sınavdır. KPSS B lisans sınavına bir lisans programından mezun olmuş ya da mezun olacak durumda bulunan öğrenciler katılabilir.

 2. KPSS B Memurluk (Lisans) Kadroları Nelerdir?

 Mühendis, mimar, veteriner, psikolog, sosyolog, hemşire, ebe vb. tüm lisans kadroları KPSS B kadrolarıdır. Kaymakam, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı gibi kadrolar ise KPSS A kadrolarıdır.

3. KPSS B Memurluk Kadrolarına Atamalar Nasıl Yapılır?

KPSS B (Lisans) Memurluk adayı, KPSS sonuç belgesinde bulunan KPSS P3 puan türünü merkezi atamalarda veya ara atamalarda kullanabilirler. Merkezi atamalar 2 yıl boyunca her yılın Kasım ve Haziran aylarında ara atamalar ise kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılmaktadır. Ara atamalara aynı zamanda "Kurumsal Atama" da denilmektedir.

Sınava giren adaylar, KPSS'den elde ettikleri puanlar ile Kasım ve Haziran aylarında yapılan merkezi atamalarda ÖSYM tarafından hazırlanan tercih kılavuzu ile tercih yapmaları gerekmektedir. Adaylar bu kadrolara tercih yaparken aranan nitelikleri dikkatlice inceleyerek kendilerine uygun olan kadroları, puanlarını da göz önünde bulundurmak suretiyle tercih yapmalıdır. Ayrıca adaylar bu puanlarını 2 yıl boyunca ara atamalarda yani kurumsal atamalarda da kullanarak tercih yapabilirler.

4. KPSS B Memurluk Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

a. KPSS memurluk kadroları için sınav ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk kadroları için sınav ÖSYM tarafından 2 yılda bir çift yıllarda (2020,2022,2024...) yapılmaktadır. Bu kadrolara girmek isteyen lisans mezunu adaylar 2020 yılının Haziran ayında; Lise - Önlisans mezunu adaylar ise aynı yılın Ekim ayında sınava girmeleri gerekmektedir.

b. KPSS B memurluk kadrolarına atanmak için hangi sorular yanıtlanmalıdır?

KPSS B  memurluk sınavında toplam 120 soru bulunmaktadır. Soru dağılımları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Genel Yetenek Genel Kültür
Türkçe  30 Soru Tarih 27 Soru
Matematik 30 Soru Coğrafya 18 Soru
    Vatandaşlık 15 Soru

c. KPSS B memurluk sınavına son sınıf öğrencileri de girebilir mi?

Sınav sonuçlarının geçerli olduğu 2 yıl süresince mezun olabilecek durumdaki adaylar KPSS B memurluk sınavına girebilirler.

 d. KPSS B memurluk atamaları nasıl yapılır?

 KPSS B memurluk atamaları merkezi ve kurumsal atama olmak üzere iki farklı şekilde yapılır.

 e. KPSS B memurluk "merkezi atamaları" ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  memurluk merkezi atamaları, 2 yıl boyunca Kasım ve Haziran aylarında yapılmaktadır.

f. KPSS B memurluk "kurumsal atamaları" ne zaman yapılmaktadır?

KPSS B  kurumsal atamaları, ilgili kurumların belirleyeceği tarihlerde yapılır.

g. KPSS B memurlukta yabancı dil sınavının önemi nedir?

Yabancı dil sınavı adayların tercihine bağlıdır.

h. KPSS B kadrolarına atanmak için hangi puan türleri kullanılmaktadır?

KPSS B  kadroları için gerçekleştirilen atamalarda Lisans mezunu adaylar için P3, Önlisans mezunu adaylar için P93, Lise mezunu adaylar için P94 puan türleri geçerli olmaktadır.

ı. KPSS B memurluk atamalarında yaş sınırı var mıdır?

Genel olarak 18 yaşını tamamlayanlar devlet memuru olabilirler. B grubu kadrolar için üst  yaş sınırı yoktur. Bir meslek veya sanat okulunu bitirenler ise en az 15 yaşını doldurmuş ve mahkeme kararı ile reşit kılınmış olmak şartı ile devlet memurluklarına atanabilirler.

i. KPSS B'den başka sınav yapılır mı?

Merkezi atamalarda ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanır. Fakat kurumsal atamalarda ayrıca mülakat yapılabilir.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ KPSS A KURSU
KPSS A Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ KPSS A KURSU

2019 KPSS-A Grubu Sınav Oturumları

2019 ÖSYM Sınav Takvimine Göre;

Tüm adaylar, 14 Temmuz 2019 tarihinde uygulanacak 2019 KPSS sabah oturumuna girmek ve Genel Yetenek ve Genel Kültür Testlerini cevaplamak zorundadırlar.

 2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ) 14 Temmuz 2019 Pazar

2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 1. gün 20 Temmuz 2019 Cumartesi
2019-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (ALAN BİLGİSİ) 2. gün 21 Temmuz 2019 Pazar

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ ALES KURSU
Ales Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ ALES KURSU

ALES Sınavı Hakkında Genel Bilgiler

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES),

· 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,

· ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

· yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde

ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

 Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulanır. Sınav süresi 150 dakikadır (2,5 saat).

Bu sınavın sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir.

Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, alanındaki puan türünde yüz üzerinden yetmiş puan alan adaylar başarılı sayılırlar. Başarılı olan adaylar, “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Naklen veya Açıktan Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezî Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” te belirtilen genel ve özel şartları taşımaları hâlinde giriş sınavlarına başvurabilirler.

Doktora veya sanatta yeterlik derecesine sahip olanlar, Tıpta ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Yönetmeliği hükümlerine göre uzmanlık eğitimini tamamlayanlar, meslek yüksekokullarının Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen uzmanlık alanlarındaki öğretim görevlisi kadrosuna atanacaklar ile yükseköğretim kurumlarında bu kadro unvanlarında çalışmakta olanlar ile yükseköğretim kurumlarından ayrılan öğretim elemanlarının çalışmakta oldukları yükseköğretim kurumlarında veya başka yükseköğretim kurumlarında öğretim elemanı kadrolarına başvurularında merkezî sınav, meslek yüksekokullarının yabancı dil okutmanı hariç öğretim elemanı kadrolarına başvurularda ise yabancı dil şartı aranmaz.

Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı istenilmeyen tezsiz yüksek lisans programları haricindeki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde bu sınav sonuçları kullanacaklardır. Adayların sınavdan, başvurduğu lisansüstü programın puan türünde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora veya sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir. Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca bu puanların üzerinde bir standart puan belirlenebilir. Yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde sınav puanının, % 50'den az olmamak koşuluyla, ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme işlemlerinde sadece bu puanlardan yararlanabilecekleri gibi, bu puanları ön eleme amacıyla veya kendi yapacakları sınavın bir parçası olarak da kullanabileceklerdir.

 Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlik öğrencilerinden, ALES’e girmiş olma koşulu aranmaz. Ancak, Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlardaki doktora programlarına başvurularda Üniversite veya yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan şartı getirilebilir. Lisans derecesiyle doktora veya sanatta yeterlik programına başvuranların lisans mezuniyet not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 veya muadili bir puana sahip olmaları gerekir

Temel Tıp Bilimlerinde doktora programlarına başvurabilmek için Tıp Fakültesi mezunlarının lisans diplomasına ve 50 puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek Temel Tıp Puanına veya ALES’in Sayısal kısmından 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları; Tıp Fakültesi mezunu olmayanların ise yüksek lisans diplomasına (Diş Hekimliği ve Veteriner Fakülteleri mezunlarının lisans derecesine) sahip olmaları, ALES’in Sayısal kısmından 55 standart puandan az olmamak koşuluyla ilgili senatoca belirlenecek ALES standart puanına sahip olmaları gerekir.”

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de bu sınavın sonuçları kullanılacaktır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkânlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken bu sınavın sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuçlarını bu kurumlara verebileceklerdir.

Yurt içindeki ve yurt dışındaki kurumlar istedikleri takdirde amaçları doğrultusunda bu sınavın sonuçlarını kullanabilirler.

Sınavda uygulanacak testin sayısal bölümünde 40’ar sorudan oluşan iki test (Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri); sözel bölümünde ise 40’ar sorudan oluşan iki test (Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri) yer alacaktır.

Bütün adaylar, dört testten, yüksek olarak hesaplanmasını istedikleri ağırlıklı puana uygun en az üçünü seçerek toplamda en az 120 soru cevaplandırmış olacaklardır.

Sayısal-1 ve Sayısal-2 Testleri adayların sayısal ve mantıksal akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Sayısal-2 Testindeki soruların, Sayısal-1 Testindeki sorulara göre daha ileri düzey sorular olması planlanmaktadır. Sözel-1 ve Sözel-2 Testleri ise, sözel akıl yürütme (muhakeme) becerilerini ölçmeye yönelik sorulardan oluşacaktır. Her bir testteki sorular, belirli yükseköğretim programlarında kazanılan yeterlikleri ve bilgileri ölçmeye yönelik olmayacaktır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacaktır.

 

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi RADİKAL AKADEMİ SPK KURSU
SPK KURSU
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
RADİKAL AKADEMİ SPK KURSU

SPK Başvuru Lisanslama

SPK LİSANS BAŞVURU İŞLEMLERİ

Lisanslama sınavlarını kazandıktan sonra ilgili lisans başvurusunda bulunabilmek için bazı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Lisans başvuru sürecinin nasıl yapılacağına ilişkin süreç sırasıyla aşağıda adım adım açıklanmıştır.

İlk defa lisans başvurusu yapacak adaylar öncelikle lisans belgesi alabilmek için aşağıda belirtilen belgeleri hazırlamaları gerekmektedir.

 Başvuru dosyasında herhangi bir belgenin eksik olması durumunda başvuru kabul edilmez, başvuru dosyası iade edilir.

1.Nüfus cüzdanının fotokopisi (Noter onayına gerek yoktur.)

2.Öğrenim durumunu gösterir diploma/çıkış belgesinin noter, mezun olunan okul ya da çalışılan sermaye piyasası kurumunun insan kaynakları tarafından onaylanmış örneği

-Söz konusu belge yurtdışından alınmış bir yükseköğrenim belgesi ise YÖK Eşdeğerlilik belgesinin aslı ya da noter onaylı örneği

-Ortaöğrenim seviyesini gösteren bir belge ise Milli Eğitim Bakanlığından alınacak denklik belgesinin aslı ya da noter onaylı örneği

3.Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi üzerinden alınacak olan Başvuru ve Aday Beyan Formu

Adaylar ilgili belgeleri hazırladıktan sonra elektronik ortamda Lisanslama ve Sicil Tutma Sistemi (LSTS) adı verilen internet üzerinden ulaşılabilen program üzerinden başvurularını gerçekleştirmektedirler.

LSTSye Kuruluşumuzun www.spl.com.tr internet adresi üzerinden ulaşılabilmektedir. LSTSde "Kullanıcı Adı" olarak T.C. Kimlik Numarası kullanılmaktadır. Şifre ise kullanıcı tarafından "Yeni Şifre" bölümünden oluşturulmaktadır. "Yeni Şifre" bölümü giriş ekranında (https://www.tspakb.org.tr:8443/Login.jsp) sol üst bölümünde yer almaktadır.

Şifre oluştururken;

 • Şifrenin 8 karakterden oluşmasına,
 • Harf kullanılacak ise Türkçe karakterler içermediğine dikkat edilmelidir.

LSTS’nde lisans başvurusu yapacak adaylar, LSTS ana menüsünde yer alan;

 • Kimlik Bilgileri,
 • İletişim Bilgileri,
 • Eğitim Bilgileri,

Ekranlarındaki ilgili alanları eksiksiz doldurmak zorundadırlar.

 • Kimlik Bilgileri alanı adayın Nüfus Cüzdanında yer alan bilgiler kapsamında doldurulacaktır.
 • İletişim bilgileri alanında ev adresi, telefon bilgileri ve e-posta bilgilerinin bulunduğu alanlar doldurulmalıdır. Adayların iş adresi alanına veri girmesine izin verilmemektedir. Sermaye piyasası kurumlarında çalışan kişilerin iş adresi alanı, kurumların insan kaynakları yetkilileri tarafından LSTS üzerinde iş kayıtlarının oluşturulmasını takiben otomatik olarak dolacaktır. Sermaye piyasası kurumlarında çalışmayan kişiler ise iş adresi alanına veri girişi yapamayacaklardır.
 • Eğitim Bilgileri ekranında, mezun olduğu okula ilişkin bilgileri oluşturacaklardır. Adaylar bu alanda oluşturdukları bilgilerin doğruluğunu gösterir diploma ya da çıkış belgelerini Kuruluşumuza ulaştırmakla yükümlüdür. Belgelendirilemeyecek bilgilerin girilmemesi gerekmektedir.
 • Aday son olarak "Lisans Başvurusu" ekranından lisans ücretini ödemesini gerçekleştirerek elektronik ortamda lisans başvuru işlemini tamamlayacaktır. "Lisans Başvurusu" ekranında adayın sahip olduğu lisanslar ve/veya katıldığı sınavlara ait notlar yer almaktadır. Aday, başvuru yapmak istediği lisansı seçerek (lisans adının üzerine tıklayarak) başvuru ekranına ulaşacaktır.
 • Bu bölümde kredi kartı ile lisans ücreti ödemesi yapılarak başvuru tamamlanır. Lisans başvuru ücreti … TL olup tüm lisans tipleri için aynıdır. Lisans başvuru ekranında, bu bölüme kadar zorunlu veri girilmesi gereken alanlara verilerin girilip girilmediği, lisansın eğitim ihtiyacının olup olmadığı sistem tarafından kontrol edilir. Eğer veri girişi eksikliği ya da lisansın eğitim ihtiyacı durumunda olması söz konusu ise bu ekranda uyarı olarak adaya bildirilir. Veri girişlerinde herhangi bir eksiklik ya da lisansın eğitim ihtiyacı statüsünde olmaması durumunda "Ödeme Yap ve Başvur" butonu ekranda belirecektir. Sanal pos üzerinden kredi kartı ile lisans ücretini ödeyerek lisans başvurusunu tamamlayacaktır. Ödeme işleminin gerçekleşmesini takiben başvuru aşamasında tamamlanması gereken belgelerden olan "Başvuru ve Aday Beyan Formu" ekrana gelecektir. "Başvuru ve Aday Beyan Formu" nun alınması başvurunun eksiksiz olarak tamamlandığını ifade etmektedir.

NOT: Adaylar lisans başvurularını LSTSnde "Lisans İşlemleri ve Lisans Başvurusu Takibi" ekranından lisans ve lisans başvuruları ile ilgili yapılan tüm işlemleri bu bölümden takip edeceklerdir.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Konum
Radikal Akademi- Çankaya Şubesi Hakkında
Adres
Konak Mahallesi, Şair Eşref Bulvarı No:17 Kat:1-2-3-4-5-6-7, 35210 Çankaya/İZMİR
Telefon
0 (232) 425 84 94
E-Mail
izmir@radikalakademi.com
Çalışma Saatleri
Haftaiçi : 08.00-18.00 | Cumartesi : 09.00-19.00 | Pazar : 10.00-17.00
Çevrimdışı Mesaj Gönder
* Göndermiş olduğnuuz mesajlara dönüt sağlanabilmesi için lütfen doğru iletişim bilgilerinizi giriniz.
- için yorum yapıyorsunuz.
Aldığınız eğitim nasıldı?
Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi?
Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi?
E-Mail Adresiniz İle Kaydolun

E-Mail veya Kurum Kodu İle Giriş Yapın
1
2
3
4
  Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Eğitim Zamanı Ders Saat Sayısı Kalan Kontenjan Fiyat
alt yatay logo
Telif hakkı 2018 kursrehberi.net | Tüm hakları saklıdır.
Visa & MasterCard