Kursrehberi.Net
(değiştir) Üye Ol
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü
İZMİR/KARŞIYAKA
0,0
Firma Puanı
Hakkımızda
Galeri
Kurslar
İletişim
Canlı Destek

Dojomuzda Kihon (temel teknik), Kata (formlar) ve Kumite (dövüş) alanlarına eşit olarak ağırlık veriyoruz.
Burada nasıl dövüşeceğinizi öğreneceksiniz ve uygulayacaksınız.
Bununla birlikte, ruhsal ve felsefi gelişim de bizim için temel hedeftir.

Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü NANBUDO Kursu
NANBUDO Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
NANBUDO Kursu

Nanbudo nedir?

"Nanbudo", Yoshinao Nanbu Sensei tarafından kurulmuş olan Sankukai karate stilinin geliştirilmiş halidir. Nanbudo, vücut ve zihnin uyumlu birliğini destekleyen Kİ enerjisinin (yaşam enerjisi) ortaya çıkarılmasına dayanır. Nanbudonun ilkeleri doğa kanunlarını temel alır. Nanbudonun amacı, kişinin arzu ve tutukularından arınarak korku ve endişeden kurtulmasıdır. Budoho (yakın dövüş ve savaş sanatı teknikleri), Kidoho (bilimsel sağlık ve enerrji teknikleri) ve Noryokukai Hatsuo (kendini geliştirme teknikleri) olarak adlandırılan üç ana bölümden meydana gelir. Tüm bu teknikler, antrenmanlarda bir arada ve uyumlu olarak çalışılır. Nanbudo çalışan kişi, çok iyi bir dövüş sporcusu olmakla beraber, hem sağlıklı bir vücuda hem de olgun bir ruha sahip olur.

Ki Nanbu Taiso

Nanbudonun kalbinde Ki Nanbu Taiso denen egzersiz sistemi yatar. Bu egzerssiz sistemi, doğanın gerçek ve hayali elemanlarının hareketlerinden esinlenen on kümeden oluşur. Ki Nanbu Taiso, bedeni antrenmana hazırlayan ve nefes egzersiziyle Ki enerjisi üreten dinamik bir ısınma egzersizidir. Bu on egzersiz şunlardır:

Nami (dalga): Suyun hareketini, dalgaların gücünü, gel-git akışını sembolize eder.

Kaze (rüzgar): Rüzgarın gücünü takip ederek bedenin sert darbelerini ve salınışlarını taklit eder.

Iwa (kaya): Fiziksel ve ruhsal dayanıklılığı sembolize eder.

Matsu (çam ağacı): Çam ağacının rüzgarın gücü karşısındaki esnekliğini temsil eder. Çam, esner ama kırılmaz.

Tsuru (turna): Kuşun olağanüstü denge kabiliyetini ve özgürce uçmasını temsil eder.

Hebi (yılan): Yılanın dansını, kıvraklığını ve çevikliğini taklit eder.

Ryu (ejderha): Ejderhanın havalanıp avının üzerine inişindeki büyük kudreti temsil eder.

Chou (kelebek): Fiziksel ve ruhsal güzelliğin sembolü olan kelebeğin kanat çırpışındaki zerafeti temsil eder.

Taki (şelale): Düşen suyun kuvvetini sembolize eder.

Nichi (güneş): Güneşin batmasını ve doğmasını taklit ederek doğanın ve döngüselliğinin yoğunluğunu sembolize eder.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü Kick Boks Kursu
Kick Boks Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
Kick Boks Kursu

Kickboks nedir?

Kickboks, ilk olarak 1950'lerde Japon karateci Tatsuo Yamada tarafından, muay thai ve karatenin kombinasyonundan oluşturulmuştur. Yumruk, tekme, dirsek ve diz vuruşlarına dayalı bir spordur.

Kickboksun değişik kuralları olan türevleri vardır. Mesela Amerikan Kickboksu, ya da diğer adıyla "Full Contact"Semi ContactFreestyleMuay ThaiK-1 (Japanese Kickboxing)Sanshou (Sanda)Shoot boxing

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü Karate-jutsu Kursu
Karate-jutsu Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
Karate-jutsu Kursu

Karate-jutsu nedir, ne değildir?

"Karate-jutsu""Karate-do", ya da yaygın kısa kullanımıyla sadece "Karate", Japoncada Kara (boş), Te (el) ve Do (yol, sanat) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir. Anlaşılacağı gibi "Boş elin yolu, sanatı" anlamına gelmektedir. 1800'lerde, bugünkü Okinawa olan Ryukyu Krallığı'nda doğan ve geliştirilen karate-do, Çin'in güneyindeki Fujian orijinli "Beyaz Turna" stili Kung Fu'dan etkilenmiştir. Genel olarak yumruk, tekme, diz ve dirsek saldırılarını kullanan karate-do, tutma, atma, eklem kilitleri ve hayati nokta saldırılarını da kapsayan tekniklere sahiptir.

Karate sadece bir dövüş sporu değildir.

Karatenin temelinde yatan düşünce, insan vücudunun tüm kaynaklarını efektif bir şekilde kullanarak, fiziksel, ruhsal ve düşünsel mükemmelliğe ulaşmaktır. Yani, karate sadece bir dövüş sporu değildir, bir hayat felsefesidir. Karatede seviyenizi geliştirebilmek, disiplinli çalışma gerektirir. Karate tekniklerinin sizden beklediği idman koşullarını yerine getirebilmek için çok sağlam bir iradeye, üstün konsantrasyona ve düşünsel berraklığa sahip olmanız gerekir. Dolayısıyla antrenmanlarda sizden beklenenleri gerçekleştirebilmeniz için uygulayacağınız fiziksel ve mental teknikleri, alışkanlık haline geleceğinden, bütün yaşamınızda uygulamaya, günlük hayatınıza adapte etmeye başlayacaksınız.

Özetle, düzenli ve disiplinli idmanlar sayessinde, karate felsefesini kavrayacak ve hayatınızın her alanında kullanabileceğinizi göreceksiniz. Peki, bu bahsedilen felsefe nedir?

Karate-do Felsefesi

Üzerine ansiklopedi yazılabilecek karate felsefesini özetlemek çok kolay değil. Belli bazı temel prensipler / kavramlar üzerinden ipucu verilebilir sadece. Mesela bir karate öğrencisinin benimsemesi gereken 4 temel prensibin; "Shoshin" (acemi ruhu/düşüncesi), "Mushin" (sıfır düşünce), "Fudoshin" (sarsılmaz düşünce/ruh/irade), "Zanshin" (eksiksiz odaklanma) olduğunu söyleyebiliriz.

Shoshin

"Sho", Japoncada "başlangıç" demektir. "Shin" ise düşünce, ruh, zihniyet anlamlarına gelir.

İngilizceye "Beginner's mind" olarak tercüme edilen Shoshin; açık fikirli, ön yargılardan uzak olarak öğrenmeye hazır olmayı kastetmektedir. Dolayısıyla Türkçeye basitçe "Acemi Ruhu" olarak çevirmek yanlış olmaz. Bu ruha sahip olmak başlangıçta kolaydır. Sürdürmesi, zor olan kısmıdır.

Bu düşünce yapısını daha iyi anlamak için çocuklara bakmak gerekir. Çocukların nasıl bir öğrenme tutkusuyla çevrelerini gözlemlediklerini hepimiz biliriz. Bu, boş beyinlerini doldurma arzusundan kaynaklanır ve çocukların hiçbir önyargısı yoktur. Bu yüzden çocuklar çok hızlı öğrenirler ve yine bu yüzden "Ağaç yaşken eğilir" diye bir atasözümüz vardır.

Beyaz kemer olarak dojoya gelen bir öğrencinin bu ruhu yakalaması (yaşı ne olursa olsun) kolaydır. Fakat karate öğretisi, bu ruhu hep taşımanızı gerektirir. Bazı insanlar, siyah kemer sahibi olduktan sonra, herşeyi bildiklerini zannetmek hatasına düşerler. Bu da karateden hiçbir şey öğrenemediklerini gösterir. Karatede siyah kemer, Japonca Shodan demektir ki bu da Türkçede Başlangıç seviyesi demektir. Yani siyah kemer takmaya hak kazanmak herşeyi öğrendiğiniz anlamına gelmez. Aksine öğrenmeye daha yeni başlıyor olduğunuz anlamına gelir. Siyah kemere kadar karatenin temellerini atarsınız. Siyah kemerden sonra gerçekten birşeyler öğrenmeye başlarsınız.

Aceminin zihninde birçok olasılık vardır. Ustanın zihnindeyse birkaç.

Shunryu Suzuki

Mushin

Bu da İngilizceye No mind olarak çevirilmekte. Son Samuray filminden hatıladığımız "no mind" yani "hiç düşünce" (filmde böyle çevrilmişti), bozuk çeviriye rağmen bize zihnini boşaltmayı çağrıştırmaktadır. Hiçbir şey düşünmemek demektir. Hiçbir şey düşünmemek zordur. Hiçbir şey düşünmemek, hiçbir şey hakkında düşünmek değildir. Düşünmemektir.

Mushin'in uygulanması, zihnin her türlü düşünceden arındırılmasıdır. Daha anlaşılır bir örneklemeyle; dolu bardağı boşaltmaktır. Amacı ise; zihnimizi boşaltıp tüm enerjimizi o an yaptığımız işe vermektir.

Mushin, günlük yaşamın kargaşasının beynimize sapladığı düşüncelerden sıyrılmak ve beynimizi boşaltmak olarak da nitelendirilebilir. Böyle söyleyince daha da zorlaşıyor değil mi? İşte, karate idmanlarında kazanabileceğiniz bir zihniyet de budur.

Zihnini boşalt. Biçimsiz, şekilsiz, su gibi ol.

Bruce Lee

Fudoshin

Bu terimi de "sarsılmaz irade" olarak Türkçeleştirebiliriz. "Fudo", sabit anlamına gelir. Hiçbir gücün yerinden oynatamayacağı bir iradeyi ifade eder.

Bu kavramın anlatmak istediği de; hiçbir dış etkenin düşüncenize etki etmemesidir. Hiçbir ordunun asla içeri sızamayacağı güvenlikte bir kale düşünün. Bu, Fudoshin'dir.

Girişimcilikle ilgili kişisel gelişim kitaplarının belki de en çok üstünde durduğu konulardan biri; olumlu ya da olumsuz tepkilere karşı duygusuz olmak ama onları anlamak gerektiğidir. Kökeni de Fudoshindir. Özetle diyebiliriz ki; yaptığınız işte, gittiğiniz yolda başarıya ulaşmak için, sarsılmaz bir inanç ve iradeye sahip olmanız ve dışarıdan gelecek her türlü etkene (olumlu ya da olumsuz) karşı sağlam durmanız, olumlu etkenlerden dolayı şımarmadan, olumsuz etkenlerden dolayı yılmadan hedefinize emin ve sarsılmaz adımlarla ilerlemektir Fudoshi.

Zanshin

Bu kavramı İngilizceye "Remaining mind" olarak çeviriyorlar, yani "arta kalan düşünce / zihin / ruh". Karate felsefesi bu ifadeyle, ruhun / zihnin daima bilinçli, uyanık ve teyakkuzda olmasını kasteder. Amaçlanan şey, daima tetikte olmaktır.

Mesela bir müsabakada, tekniğinizi başarılı bir şekilde yaptınız ve puan aldınız. Bunun sevinci ve rehavetine kapılmamaktır Zanshin. Müsabakayı kazanmış olsanız bile, zafer karşısında bilinçli ve vakur davranmaktır (yani kendini bozmamak da denilebilr).

Zanshin, başarıyı hedefleyen insanın, hedefine ulaşana kadar gösterdiği ciddiyeti, disiplini, ahlakı, hedefine ulaştıktan sonra da koruyabilmesidir. Bunu korumak, başarının devamlılığı için bir gerekliliktir.

Özetle Zanshin; rehavete kapılmamak, her zaman her şeye hazırlıklı olmaktır.

Hep hazır ol. Böylece hazırlanmakla vakit kaybetmezsin.

Conor Mc Gregor

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü MMA Kursu
MMA Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
MMA Kursu

MMA nedir?

Mixed Martial Arts yani "Karma Dövüş Sanatları", adından da anlaşılacağı üzere; değişik dövüş sanatlarının tekniklerini kullanan, tam temaslı (full contact) bir dövüş sporudur. Saldırı ve boğuşma tekniklerinin hem yerde hem ayakta kullanıldığı karma bir stildir.

Tarihi olarak M.Ö. 648'deki Yunan Olimpiyatlarındaki Pankration oyunlarıyla ilişkilendirilir.

Günümüzde en önemli MMA organizasyonunu, 1993'te kurulmuş olan UFC (Ultimate Fighting Championship) düzenlemektedir. 2012 yılında UFC, International Mixed Martial Arts Federation'ın kurulmasına destek olmuştur.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Konum
Karşıyaka Gençlik İhtisas Spor Kulubü Hakkında

Dojomuzda Kihon (temel teknik), Kata (formlar) ve Kumite (dövüş) alanlarına eşit olarak ağırlık veriyoruz.
Burada nasıl dövüşeceğinizi öğreneceksiniz ve uygulayacaksınız.
Bununla birlikte, ruhsal ve felsefi gelişim de bizim için temel hedeftir.

Adres
1730. Sk. 51/A, Karşıyaka/İzmir
Telefon
-
E-Mail
info@kigsk.com
Çalışma Saatleri
Haftaiçi : 08.00-18.00 | Cumartesi : 09.00-19.00 | Pazar : 10.00-17.00
Çevrimdışı Mesaj Gönder
* Göndermiş olduğnuuz mesajlara dönüt sağlanabilmesi için lütfen doğru iletişim bilgilerinizi giriniz.
- için yorum yapıyorsunuz.
Aldığınız eğitim nasıldı?
Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi?
Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi?
E-Mail Adresiniz İle Kaydolun

E-Mail veya Kurum Kodu İle Giriş Yapın
1
2
3
4
  Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Eğitim Zamanı Ders Saat Sayısı Kalan Kontenjan Fiyat
alt yatay logo
Telif hakkı 2018 kursrehberi.net | Tüm hakları saklıdır.
Visa & MasterCard