Kursrehberi.Net
(değiştir) Üye Ol
Aikido Şişli Dojo
Aikido Şişli Dojo
İSTANBUL/ŞİŞLİ
0,0
Firma Puanı
Hakkımızda
Galeri
Kurslar
İletişim
Canlı Destek
Aikido Şişli Dojo Özel Aikido Kursu
Özel Aikido Kursu
0,0
( 0 değerlendirme )
Kurs Puanı
Online Eğitim
Web, Tablet, Cepten Ulaşılabilir
Sertifikalı Kurs
teklif al
Kurs Bilgisi Yorumlar İndirim / Kampanyalar
Özel Aikido Kursu

Aikido

Aikido tekniklerini Budo’dan, öğretilerini ise Bushido'dan alan bir Japon Savaş Sanatıdır. 
 

Ai-Ki-Do üç sözcükten oluşur. 

 

Ai: Sevgi + uyumlu olma.
Ki: Enerji (potansiyel ve kinetik enerji) + kainatı yaratan enerji. 
DO: Yol, disiplin, yöntem, ekol. 

 

 

Aikido; (dost veya düşman) yaratılmış tüm varlıklarla uyumlu olmayı öğrenme öğretisidir diyebiliriz.

 

Aikido özünü Japon samuraylarının geleneklerinden alan bir savaş sanatıdır. Genel kanıtının aksine samuray düşünce tarzında mecbur kalınmadakça savaşılmazdı. Bir samuray ne kadar iyi olursa olsun asla gereksiz bir düelloya veya kavgaya karışmazdı. Olayların ilk önce barışçıl yollardan çözülmesi denenirdi. Bu sebepledir ki Aikido da istenilen savaş sanatı değil, barış sanatıdır.
Tüm geleneksel Japon Savaş Sanatlarında olduğu gibi Aikido’da amaç bedeni kuvvetlendirip özgüvenimizi artırırken, zihnimizi de kuvvetlendirip, onun durgunlaşmasını sağlamaktır. Bunda amaçlanan her koşul altında soğukkanlı kamayı başararak, amaçsız ve sonucu belli olmayan gereksiz kavga ve çatışmalardan uzak durabilmektir.
"Aikido'nun sırrı ayağınzı nasıl hareket ettirdiğinizde değil, zihninizi nasıl hareket ettirdiğinizdedir. Size savaş teknikleri öğretmiyorum, size şiddetsizliği öğretiyorum."

DOJO NEDİR ?

 

'DOJO' geleneksel uzak doğu sporlarında antrenman yapılan yerlere verilen genel isimdir.Biz bu yazımızda 'AİKİDO' için 'DOJO'ya bakışı anlatacağız.

 

Gerçek bir 'DOJO'  antrenman yapılan, minderine ter damlayan, kimi zaman canınız yansada bir sonraki antrenmanı sabırsızlıkla beklediğiniz yani hayatınızın bir köşesinde olmazsa olmazınız olan yerdir.Sizler o 'DOJO'nun bir parçasısınızdır.Eğer gerçekten kendinizi oraya ait hissederseniz tatamiye çıktığınız andan itibaren aklınızda sadece 'AİKİDO' olacaktır.O gün yaşadığınız tüm sıkıntılarınız tatamide 'seiza' oturup 'mokuso' komutu ile gözlerinizi kapattığınız andan itibaren zihninizden silinir.Aklınızda sadece 'AİKİDO'nuzu mükemmelleştirmek için daha çok çalışmak olur.Bu nedenle doğru 'DOJO'yu ve doğru 'SENSEİ'i bulduğunuza emin olmadan bu yola çıkmamalısınız.

 

Peki doğru 'DOJO' nasıl olur ?

 

Daha önce 'DO' sporları ile ilgilenmediyseniz sizin için doğru 'DOJO'yu bulmak zor olabilir.Bu konuda bir çok kriter vardır.Ama en önemli bir kaç madde ile size doğru 'DOJO'yu tarif etmeye çalışalım.

 

-Derslere başlamadan önce mutlaka 'DOJO'yu ziyaret edip insanların yüzlerini inceleyin ! Eğer insanlar en sert tekniklerin sonunda bile tebessüm ediyorsa o 'DOJO' da dostluk, saygı, huzur ve mutluluk vardır.

 

-'DOJO' nun tesis imkanlarını inceleyin.Tataminin temiz olması, yeterli havalandırma ve aydınlatma sisteminin bulunması,bekleme alanı, soyunma odaları, kişisel eşyalarınız için dolaplarınızın olması dikkat etmeniz gereken özelliklerdir.

 

-Uzak doğu kültüründe 'DOJO' bağımsız ve saygı duyulan bir çalışma alanıdır.Aynı alanda ve aynı zamanda farklı branşların beraber çalışılması 'DOJO' kültürüne aykırıdır.Bu çalışma metodları eğitimin kalitesini bozar.Bu sebeple seçeceğiniz 'DOJO' nun sadece 'AİKİDO' branşında eğitim veriyor olmasına dikkat ediniz.

 

-Her işte olduğu gibi 'DOJO'larında uyması gereken kanuni standartlar bulunmaktadır.Çalışma yapacağınız tesisin izin belgesi, işletme ruhsatı, yetkili antrenörü olması yapılan işe duyulan saygı ve ciddiyetin bir göstergesidir.

 

-'DO' sanatlarında eğitim uzun mesafeli bir yoldur.Onun için çıktığınız bu yolda yalnız kalmamak için yolculuğunuzun başladığı yerin sağlam temellerde duran bir 'DOJO' olduğundan emin olun.

Genel Değerlendirme
Eğitmen
( Aldığınız eğitim nasıldı? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kaynak
( Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Kurumsallık
( Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi? )
0,0
%0 %0 %0 %0 %0
Öğrenci Geri Bildirimleri
Sırala
Yorum Yap
Konum
Aikido Şişli Dojo Hakkında
Adres
Duatepe mah. Bozkurt Cad.Şahin Şişik İş Merkezi 1-3/K:5 Pangaltı - ŞİŞLİ / İSTANBUL
Telefon
-
E-Mail
info@aikidodojo.com
Çalışma Saatleri
Haftaiçi : 08.00-18.00 | Cumartesi : 09.00-19.00 | Pazar : 10.00-17.00
Çevrimdışı Mesaj Gönder
* Göndermiş olduğnuuz mesajlara dönüt sağlanabilmesi için lütfen doğru iletişim bilgilerinizi giriniz.
- için yorum yapıyorsunuz.
Aldığınız eğitim nasıldı?
Verilen kaynaklar güncel ve yeterli miydi?
Teknik ve idari anlamda kurum sorumluluklarını yerine getirdi mi?
E-Mail Adresiniz İle Kaydolun

E-Mail veya Kurum Kodu İle Giriş Yapın
1
2
3
4
  Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi Eğitim Zamanı Ders Saat Sayısı Kalan Kontenjan Fiyat
alt yatay logo
Telif hakkı 2018 kursrehberi.net | Tüm hakları saklıdır.
Visa & MasterCard